Motor Modifiyesi

Motor Modifiyesi

Uzun süreler boyunca kullandığınız aracınızın performansı bir süre sonra size yeterli gelmeyebilir ve aracınızın performansını yükseltmek isteyebilirsiniz. Paşaoğlu ailesi olarak sizlere bu yazıda aracınızın performansına katkı sağlayacak geliştirmeler hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Spor Hava Filtresi Uygulaması

                Piyasada hali hazırda bulunan spor hava filtresi kitleri, (cold air intake kit) otomotiv firmalarının maliyet kaygılarından ötürü yapamadıkları tadilatı filtre sisteminde gerçekleştirmenize yardımcı olur. Spor hava filtresi kitleri sayesinde motorunuzun silindirlerine daha soğuk ve birim zamanda daha fazla kütlede havayı motorun içine almanıza yardımcı olurlar. Bu sebeplerden ötürü aracınızda performans artışı olmaktadır. Ayrıca motor sesinde değişiklikler meydana getirmektedirler.

Spor Egzoz Uygulamaları

                Atmosferik veya aşırı besleme (turbo, supercharger) motora sahip araç kullanıcılarının araçlarını kişiselleştirmek ve performans artışı sağlamak için yapılan bir uygulamadır. Aracın performansında artış sağlamak ve sesini gürleştirmek için kullanıcıların uyguladığı işlemlerin başında gelmektedir.

Chip Tuning

                Teknolojik gelişmeler sayesinde günümüz otomobilleri artık daha hızlı, daha sağlam ve daha güçlü motorlara sahipler. Bu yüzden otomobiller güç artışlarına daha müsait hale gelmektedirler. Chip Tuning işlemi ile çok daha yüksek güçler elde etmek mümkün olmaktadır. Chip Tuning işlemi, motor kontrol ünitesinde bulunan bazı haritaların değiştirilmesiyle araçta güç artışı meydana getirmektedir. Chip Tuning yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Turbo

                Ülkelerin vergilendirme politikaları ve emisyon standartlarındaki katı kurallar nedeniyle otomotiv üreticileri günümüzde düşük hacimlerden yüksek güç elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Turbo bunun için vazgeçilmez parçalardan biridir. Turbonun amacı motor içine gönderilen hava miktarını arttırarak, daha fazla miktarda havanın silindir içine gönderilmesini sağlamaktadır. Daha büyük turbo, daha çok güç anlamına gelmekte ancak yanlış tercih edilen bir turbo kontrolsüz güç anlamına gelmektedir. Artan basıncın istenen şekilde sınırlandırılması için wastegate’de geliştirmeler yapılmalıdır. Turbo değişiminin yanında yapılması gereken bir diğer işlem kullanılan turbo için intercooler kapasitesinin değerlendirilmesi gerekli ise intercooler hacminin arttırılmasıdır. İntercooler’ın görevi turbodan basınçla gönderilmekte olan havanın soğutulmasıdır. Motor içine gönderilecek havanın mümkün mertebe soğuk olması istenir. Çünkü soğuk hava yanmanın şiddetini arttırır ve güç artışı sağlar. Gereksiz yapılan bir intercooler büyütme işlemi ise aracınızın gaz tepkilerini zayıflatır ve kullanıcıya keyifsiz bir sürüş sunar.

 

Methanol Kit

Yüksek performansa sahip araçlar için kullanımı çok yaygın olan bir sistemdir. Metil alkol, içten yanmalı motorlarda kullanılan başlıca alkollerdendir. Başlıca avantajları;

  • Yanma odası sıcaklıklarını düşürmek,
  • Yüksek oktanlı bir yakıt olduğundan motorun avansına müdahale edilebilme imkanı sunar,
  • Yanmanın kalitesini arttırır,
  • Güç kazandırır.

Dezavantajları;

  • Kolay buharlaşan bir yakıt olduğundan tüketim miktarı benzine göre fazladır,
  • Korozyona sebep olur,
  • Yakıt olarak kullanılması durumunda soğuk havalarda pulvarize olamaz ve aracın çalışması zorlaşır.

Yorumlara kapalı.