Hp Nedir?

Hp Nedir?

Beygir gücü kavramı genellikle otomobil ve elektrik motorlarının güçlerinin belirlenmesi için kullanılmaktadır. Aslında basit bir kavramdır fakat halk arasında tanımlanırken yapılan bazı yanlışlıklar bu kavramı içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Öyle ki 100  beygirlik araba deyince, 100 tane atın ürettiği güç şeklinde anlaşıldığı oluyor. Beygir gücü ifadesi günümüzde en fazla otomobilleri tanıtırken kullanılmakta ancak bu kavramın temeli çok eskilere dayanmaktadır.

Beygir gücü, İngilizce karşılığı ile Horse Power (HP) kavramını ilk kez 1872 yılında kullanan kişi James Watt’tır. James Watt, buharlı makineler üzerinde çalışan ve onları geliştiren İskoçyalı başarılı bir mucit ve mühendistir. Bu mucit geliştirdiği buharlı makineleri pazarlarken müşteriye makinenin gücü hakkında bilgi vermesi gerekiyordu ve o zamanlarda makineler fazla gelişmemiş olduğu için güç deyince insanların aklına atlar gelmekteydi. James Watt’da bu yolu izledi ve gücün simgesi haline gelen atlar üzerinden işe koyuldu.

Kömür madenlerinde yük taşıyan atları bir süre gözlemleyen Watt, ölçümleri sonucunda bir atın 45 kilogramlık kömürü 1 saniyede 1,11 metre uzağa taşıyabildiğini tespit etti.

Böylece bir at Ağırlık x Yol olarak 50 Kilogram – Metrelik iş yapmış oluyordu. James Watt nedeni bilinmemekle birlikte sonucu yüzde 50 oranında arttırarak 75 Kilogram – Metreye tamamladı ve buna da 1 beygir gücü (hp) dedi.

 

Düşüncelerini Paylaş